19 MAYIS 2019 PAZAR

2. ÇYHT de geldi

Ankara-Konya arasında 23 Mayıs 2015 tarihinde sefere başlamış “Çok Yüksek Hızlı Tren” setine bir yenisi daha eklenerek, tran sayısı ikiye çıkmış oldu...

Ekleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 19:25/ Güncelleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 19:25

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından Alman Siemens firmasına yaptırılan HT 80000 serisi Velaro D tipi tren setinin ikincisi de teslim edildi. Dünyadaki örnekleri içinde en üst standartlara sahip söz konusu tren setleri, konfor, güvenlik donanımları, seyahat ve araç özellikleri bakımından mevcut en iyi araçlar arasında yer alıyor. Söz konusu tren setlerinin, diğer tren setlerinden en önemli farkı, çok yüksek hızlı tren seti grubuna girmeleri ve saatte 300 kilometre işletme hızına ulaşmaları olarak gösteriliyor. Diğer yüksek hızlı tren setleri ise saatte 250 km. hıza çıkabiliyor. Geriye kalan 5 adet çok yüksek hızlı tren setinin ise Ekim ayı sonuna kadar TCDD’ye teslim edilmesi planlanıyor.

519 YOLCU TAŞIYOR

Çok yüksek hızlı tren setlerinde 45’i birinci sınıf, her biri 4 yolcu kapasiteli toplam 3 adet business class kompartımanı (12 koltuk), 424’ü ekonomi sınıf, 36 kişilik oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri olmak üzere toplam 519 yolcu kapasitesi bulunuyor. Yeni tren setlerinde, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler, yolcu eğlence sistemleri (1. sınıfta koltuk arkaları ekranlar ve business class kompartımanlarda kolçak tipi ekranlar, kesintisiz internet erişimi, canlı TV yayınları), güvenlik sistemleri ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor. İleri teknoloji ürünü tren setleri, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatılıyor ve eğlence sistemiyle öne çıkıyor.