10.07.2015Kentkart milli gururumuz     10.07.2015Altur’a 100 TEMSA Prestij     10.07.2015Aybar İTÜ’yü anlattı     10.07.2015Isuzu-GEFCO Türkiye işbirliği     10.07.2015Sahur buluşmasında İETT-ÖHO toplantısı     10.07.2015Rekortmen Trambüs     10.07.2015Tedbir sizden!     03.07.2015Pécs’li taşımacı tasarrufu için Allison’u tercih ediyor     03.07.2015Brisa Altın seviye ödülü aldı     03.07.2015EMBARQ soluklandıracak     
Ömer Polat
12 Kasım 2010 Cuma 02:19
Okunma sayısı: 1579
Bu söyleşiyi yazdır
Font Büyüklüğü

‘Avrupa standardında toplu ulaşım sistemi kuracağız...’

Karaosmanoğlu’nun Danışmanı Polat, “Ulaşım Master Planı” ile çağdaş bir toplu taşıma sistemi kurmayı amaçladıklarını belirterek, ‘Hedefimiz günü kurtarmak değil. Kocaeli’ye sorunsuz gelecek hazırlıyoruz’ dedi
Kocaeli Büyükşehir Başkan Danışmanı Ömer Polat:

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Danışmanı Ömer Polat, özel bir televizyon programında yaptığı konuşmada Büyükşehir’in ulaşım politikasını anlattı.
Ulaşımın vatandaşları doğrudan ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan Başkan Danışmanı Polat, “Büyükşehir olarak mevcut imkânlar ölçüsünde vatandaşlarımızı en rahat ve en hızlı bir şekilde nasıl ulaştırırız diye çalışmalar yapıyoruz” dedi.
 
ULAŞIMDA 50 YILLIK HEDEFLER VAR
Kocaeli TV’de Ajans 9 programına konuk olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, Ana Ulaşım Master Planı’nın Kocaeli’nin sadece önümüzdeki yılını değil 10, 20 ve 50 yıllık hedeflerini baz aldığını vurguladı.
Ulaşım Master Planı’nın çıkarılmasıyla birlikte uzun vadeli projelendirmelerin de yapılacağını söyleyen Polat, şunları söyledi: “Ulaşım Master Planı içerisinde yaptığımız hane halkı anketi bu çalışmanın sadece küçük bir bölümü. Vatandaşlarımızın ulaşımda geçirdikleri zamanı bekleme sürelerini veri haline getirip yatırımlarımızı bu verileri de baz alarak yapacağız. Vatandaşlarımızın toplu ulaşımdaki sıkıntılarını ve beklentilerini daha net olarak göreceğiz.
 
VATANDAŞ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR
Üzüldüğümüz bazı noktalar var. Bazı arkadaşlarımız bu ankete ulaşım master planının 2 katı para verilmiş gibi gösterdi. Bu son derece yanlış bir bilgi... Bu anket Ulaşım Master planının içerisinde ve Büyükşehir Belediyesi anket için ekstra ücret ödemeyecek. Kocaeli’nin 12 ilçesinde nüfus yoğunluğuna göre yapılacak olan anketin sonuçları bir bütün olarak değerlendirilecek ve açıklanacak”
 
HALKIN FİKİRLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ...
Büyükşehir olarak vatandaşın değerlendirmelerine dikkat ettiklerini belirten Başkan Danışmanı Polat, “Büyükşehir olarak zaman zaman vatandaşlarımızın belediyemizin hizmetlerini değerlendirmelerini istiyoruz ve ölçü olarak bunu alıyoruz. 1,5 milyon kişiye hizmet veriyoruz. ‘Biz hangi bölgede hangi konuda vatandaşımızı memnun edemiyoruz’ gibi sorulara cevap bulmak zorundayız. Aksadığımız noktalar varsa bu konularda çalışma yapabilmek için bunları görmeliyiz” ifadelerini kullandı.
ULAŞIM DAİREMİZ
YOĞUN ÇALIŞIYOR...
Derince ve İlimtepe’de yaşayan vatandaşların ulaşımla ilgili sıkıntılarını mesaj yoluyla iletmeleri üzerine Polat, “Derince, toplu ulaşımın yoğun olduğu yerlerden biri ve bu bölgemize 21 ayrı hat çalışıyor. Belediye Otobüsü ve Özel Halk Otobüsü olmak üzere toplam 224 toplu taşıma aracı bu ilçemize hizmet veriyor. Bazı noktalarımızda 3, 5 ve 7 dakikada bir otobüs çalışırken bazı noktalarımıza 30, 60 dakikada bir otobüs çalışıyor. Bütün bölgelerimizde sabah saatlerinde yoğunluk yaşanıyor. Ekiplerimizin yaptığı çalışmayla aşırı yoğun olan hatlar ile rahat olan hatlar belirleniyor ve zaman zaman kaydırmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.
 
UMUTTEPE’YE 70 BİN
KİŞİ TAŞINIYOR
Umuttepe’yle ilgili bir soru üzerine Başkan Danışmanı Ömer Polat, “Umuttepe’ye 18 farklı noktadan 3 dakikada bir araç kaldırılıyor. 29’u belediye otobüsü olmak üzere toplam 132 toplu ulaşım aracı hizmet veriyor. Sabah saat 05.00’dan itibaren seferler başlıyor. Günde ortalama 70 bin yolcu taşınıyor. Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 yılında başkanlığa geldiğinde ilk iş olarak 2 aracın yan yana zor geçtiği Eski İstanbul Yolu’nu genişleterek otoban benzeri duble yol yaptı. Şu anda 3. etabı da bitmek üzere ve viyadükler, kavşaklarla ulaşımın rahat bir şekilde yapıldığı bir bölge haline geldi Umuttepe. Bütün ilçelerimizden direk seferler koyduk” diye konuştu.

HAKSIZ ELEŞTİRİYE MARUZ KALIYORUZ
Öte yandan Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, halkın en rahat bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için tüm tedbirlerin alınmasını istiyor. Arkadaşlarımız da bunun için elinden geleni yapıyor. Ancak zaman zaman haksız eleştirilere maruz kalıyoruz. Yatırım yapılmıyor ve yavaş çalışılıyor gibi eleştiriler var.
İSU’nun yaptığı çalışmalar hariç şu an devam eden 17 büyük yatırım var. 135 küsur şantiye var. Köprüler, kavşaklar, viyadükler, köy yolları, duble yollar ve kentin her yerinde alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Milyonlarca TL harcanıyor. Bazen de ‘Karayolları’nın işini siz neden yapıyorsunuz’ deniyor.
Biz bu kentin bütününden her şekilde sorumluyuz. Karayolları zaten Körfez Geçişi, Hereke D–100 ve Karamürsel D-130’da gerçekleştirdiği çalışmalarla kentin ulaşımına büyük katkı sağlıyor”

SÖYLEŞİLER
© 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sektörün Kalbi | Dünya | Kültür ve Yaşam | Teknoloji | Aktüel | Eğitim | Medya | Gündem
Yazılım & Teknik Destek: Sebi Ajans
Foto Galeri | Bize ulaşın | Künye | Reklam | RSS
İzleyici Hattı: +90 212 875 46 49