10 ARALIK 2018 PAZARTESİ

“Fren Pedalsız” otomobil hazır

Yeni nesil Nissan Leaf, yüzde 100 elektrikli olmakla kalmayıp, hızlanma ve yavaşlamanın tek pedaldan yapıldığı bir otomobil üretti. Nissan, geçmişte, başka üreticilerin de uyguladığı bu çalışma için kendi sisteminde çok daha kararlı çalıştığını iddia etti...

Ekleme: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:32/ Güncelleme: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:32

Sürücüleri şehir içinde iki veya üç pedal arasında geçiş yapmaktan kurtararak sürüş konforu sunacak olan yeni sistem hazırlayan Nissan, Leaf modelinde bunun denemelerini yapıp, aracı piyasaya sür meye hazırlanıyor. Sürüşleri daha güvenli, daha verimli ve daha rahat hale getirecek olan E-Pedal teknolojisi, aslında yeni bir teknoloji değil. E-Pedal teknolojisi daha önce BMW i3, VW Golf ve Chevrolet Bolt EV araçlarında kullanılmıştı. Ancak, Nissan, kendi sisteminin daha kararlı çalıştığını iddia ediyor.

E-PEDAL NEDİR?

E-Pedal Sitemi; aracın hızlanma ve yavaşlamasını sağlayan bir sistemdir. Sürücü otomobilin yavaşlamasını istediğinde yapması gereken tek şey ayağını pedaldan yavaşça çekmektir. “Rejeneratif Frenleme Teknolojisi” denilen bu sistem, sürücünün daha konforlu araç kullanmasını sağlamaktadır. Ayrıca, frenleme esnasında kaybolan kine- tik enerji, aküyü şarj etmek için de kullanılmaktadır. Nissan’ın E-Pedal Sistemi aracı dik yokuşlar- da bile bulunduğu konumda durdurabilir.