10 ARALIK 2018 PAZARTESİ

Değişim kapıda

İETT, 2023’deki raylı sistem ağırlıklı hedefe uygun “Brüt Sözleşme” ağırlıklı yapılanma ile diğer modlarla da entegre “Performansa Dayalı Sistem”e hazırlanıyor...

Ekleme: 6 Ekim 2017 Cuma 19:59/ Güncelleme: 6 Ekim 2017 Cuma 19:59
Değişen ve dönüşerek yenilenen İstanbul’un kent yapılanmasına uygun 7/24 hareketli toplu taşıma sistemi için “Brüt Sözleşme” model ağırlıklı, “Performansa Dayalı Toplu Taşıma Sistemi” kuruluyor. Belirlenecek bu yeni yapı için özel halk otobüs işletmeciliği ve işletme anlayışı A’dan Z’ye değişerek yeni bir İş-Görev tanımı da hazırlanacak.
 
Hedef 2023’e göre belirlenen gelişimin gerekleri ile oluşturulacak yeni sistem için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi’nde görüşülmek üzere sunulan teklif, 22.9.2017 tarihinde “Otobüslerle Toplu Taşımacılık Yapılması Yönetmeliği” olarak ele alınarak “Hukuk-Ulaşım ve Halkla ilişkiler komisyonu”nda benimsenip, kabul edilmişti.
 
İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, özel halk otobüs şirket başkanlarıyla yaptığı toplantıda benimsenen sistem ve söz konusu “Performansa Dayalı hakediş Modeli” detaylarının ele alındığı açıklandı. Özel halk otobüsçüleri, bilgilendirildikleri sistemi aralarında görüşmek üzere önümüzdeki hafta yapacakları toplantı ile değerlendirecekler.