10 ARALIK 2018 PAZARTESİ

Değişimin ayak sesleri duyuluyor

Hasan Durgun, özel halk otobüsçüleri sorunlarının çözümü konusunda yeni gelişmelerle, yapılan son çalışmaları değerlendirdi...

Ekleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:27/ Güncelleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:27
İBB tarafından “İstanbul Toplu Taşıma Yönetmeliği” adıyla meclisten geçirilip kabul edilen son yönerge, bizi kendimize getirirdi. Bir adım öncesinde sorunlarımıza dönük farkındalığı siyasetçi karar vericilere duyurmaya başlamamız önemli bir gelişme ve ciddi ortak adıma örnektir. Özel halk otobüsçüleri olarak şirketler, saha gerçeği ve saha yapılanması yanında kamu otoritesinin belirlediği stratejilerle onu anlamaya dayalı adımlar atıyor. Dahası, nereye kadar nasıl alternatif sunan oluruz konusunda arayışlar ortak anlayış olarak öne çıkıyor. En azından meselemizin, kaçınılmaz görünen, girilen süreçle oluşan değişimde ve yeni gelecekte özel taşımacı olarak nasıl yer alacağımız. Sistemde nasıl ana taşımacı sayılacağımız.
Bu oluşumda kapalı görünen noktalar yüzünden durumumuzun bugünün gerisine mi, yoksa daha iyi bir noktaya taşınarak mı şekilleneceği konusudur. 
Bu noktadaki gelişmeler bizi birbirimize yakınlaştırıyor. Hala kuşkulu davranışlar olsa da gerçekleri görmeye başladık.
Görev yaptığımız sistemde, öz sermaye kullanımımızın geri dönüşümü, harcadıklarımızı zamanında verdirmediği kesin. Son iyileştirme- de zammın sadece bize yapılanın iptali bile çok  ilginç ve gerçek durumu yansıtıcı.
İşte, bu yüzden kamu inisiyatifine dönük bizim dengeli ortak yaklaşımımız şart.
Peki bu denge nasıl kurulacak?
Bu denge, içimize bakma yerine dışımızda olup bitenlere bakarak olacak. Bunu yapınca, ülkenin ve kentimizin bile öznesi olmadığımızı göreceğiz. Var olan unsurlarla birlikte salt öznenin bir parçası olduğumuzu anlayacağız.
Söylemek istediğim, genel gidişatın çizili yolunda alacaklarımız ve paylaşarak elde edeceklerimizin bize sermaye dönüşümünü adil kılacak yer alışı sağlaması için dışarıyı görmemiz gerektiğidir. Kısacası, özel halk otobüsçüleri olarak, ülkedeki değişimin nasıl olduğunu da görmemiz gerekiyor. Bu konuda son gelişmeler bizim buna yöneldiğimizi gösteriyor.
Geçtiğimiz haftalarda, bir yandan Ankara temasımızla bakan, müsteşar düzeyi görüşmeler yaparken, bir yandan da trafik güvenliği platformu gibi hükümetin üst kademesinin önem verdiği platformda eğitimli rol model olabileceğimizi ortaya koyucu özgüvenle, yasal düzenleme isterken, bazılarımız İstanbul’da siyasetçi ağırladı. Bir başka yerdeki arkadaşlarımızda da- ha farklı adımlarla bu davranışı sürdürdü.
 
ARTIK DEĞİŞİYORUZ
Bu noktadan hareketle İstanbul’un 5 Şirketi ve esnafın yasal temsilcisi Oda olarak, AK Parti Bitlis Milletvekili Sayın Vedat Demiröz ile bir araya gelmemizi önemsiyor ve gelişim de değişimin buna dönük bir örneği görüyorum.
Ortak davranmayı öğreniyoruz.
Bu önemli.
Neden önemli?
Çünkü, bizim davetimize “Evet” diyerek icabet eden sayın vekilimiz, geleceğin önemli bir ismi. Bilgisi eğitimi ve uzmanlık alanı ile ekonomide önemli katkılar sunacak bir değer. 
Sayın Demiröz, bu kişiliği ile ortaya koyduğu ilk sinyali özel halk otobüsçüleri olarak görüşlerimizin sağlam yansıtan duruşla ortaya koyduğumuzu bize hissettirmeleri oldu.
Görüşmemizde hiçbir şey çıkmayıp, sonuca ulaşmasa bile sektörel yakınlaşmanın sağlam dayanaklarını ortaya koyarak duruş sergilememiz olumluydu.
Sayın Demiröz; “Özel halk otobüsçüleri artık ne istediklerini bilerek hareket etmeye başladıklarını görmek sevindirici” demesi bile bence dışarıda ki etkin bir göz olarak ortak duruşumuzu görmesiydi.
Bizim de bunu gösterebilmemizdi.
Bu yüzden sayın vekilimizle, KDV indirim talebimizi, ücretsiz taşımanın varacağı noktayı,   kayıt dışılığı teşvik yerine, kayda alınmayı arttırıcı yeni düzenlemeyle vergi mükellef sayısını arttırmak için neler yapılabilir, gibi birçok noktadan hükümete yeni ufuklar açabileceğimiz gibi konuları, ayrıntılarıyla görüşürken bize; “Resmin bütününü gören bir sektör görüyorum. Artık sadece ‘Hep bana’ diyen değil.”
Bu nedenle, genel gidişatta yerini tartan, ekonomik açıdan taleplerin neye neden olacağını gören bir esnaf kitlesinin yöneticilerini görüyorum. “Bu sektörel gelişim ve duyarlılığı- nız açısından sevindirici gelişme” diye, görüş bildirmesi yolumuzun doğruluğunun göstergesi.
Geç de olsa tecrübeler bize doğru davranış sunuyor. Sayın Demiröz görüşmesinde görüşlerimizle birlikte, bilinir olmayı sağlayan olmaya başladığımızı ortaya koyan olmaya başladığımızı görmek önemli. Siyasetçi bizle, biz siyasetçi ile yakınlaşarak empati yolunu kavrayarak yol aldığımızı kendimize de gösteren olduk.
Öncelikler mevzuunda dengeli olma noktası dahil, birçok alanlara değinebilmemizi ancak bu tür ilişkiler sağlıyor.
Kısaca, artık özel halk otobüsçülüğü kavramı ve özel halk otobüsçülüğü hemen her alanda zemin bulmaya başladı.
En önemli nokta zaman darlığı.
Bu yüzden şimdi bize düşen ortak anlayışla bu yeni Yönerge gereği hazırlanacak ana sözleşmede neler olması gerektiği konusunda birlikte netleşmek. Bundan da önemlisi, herkesin elini taşın altına koyması.
Hala umut var ve önümüz açık...