20 EKİM 2018 CUMARTESİ

“Trafik Stresi”ne önlem gerekiyor

Araştırmalar, günlük yaşamdaki en büyük stres kaynaklarından birinin trafik olduğunu ortaya koyuyor ve mutlaka önlem alınması gerektiğini gösteriyor...

Ekleme: 24 Haziran 2017 Cumartesi 12:32/ Güncelleme: 24 Haziran 2017 Cumartesi 12:32

Büyük şehirlerde yaşayan bireylerin günün her saati büyük bir gerilim yaşamasına sebep olan trafiğin, fiziksel ve ruhsal problemlere yol açtığını işaret eden uzmanlar, özellikle devletlerin trafik konusunda önlem almasının şart olduğunu paylaşıyor. Saatlerce trafikte sıkışıp kalmanın kalp krizi ve solunum hastalıklarını tetiklediğini ifade eden uzmanlar, bunun dışında psikolojik rahatsızlıkların pek çoğunun altında da trafik nedeniyle oluşan stres olduğunun altını çiziyor.

Günlük hayatımızı kolay laştırmak adına kullandığımız araçların stres kaynağı haline geldiğini kaydeden uzmanlar, çoğumuzun stresin etkilerini fiziksel, duygusal ve düşünsel olarak yaşadığımızı vurguluyor.

Trafik kaynaklı stresin fiziksel olarak kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes darlığı, baş ağrısı, mide ağrısı olarak ortaya çıktığını belirten uzmanlar, duygusal olarak ise, kaygı, korku, mutsuzluk, umutsuzluk olarak hayatımızı etkilediğini kaydediyor. Düşüncesel anlam da stresin karamsarlık, çaresizlik ve umutsuzluk yarattığını belirten uzmanlar, trafikteki stresli durumlarla hemen her gün karşılaştığımızı ve bu durumların hayatımızı zorlaştırdığını ifade ediyor. Günlük koşuşturmadan sonra kendisini eve atmak isteyen kişilerin ruh halinin bozulmasına yol açan trafikle mücadele konusunda mutlaka yardım alması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle nefes egzersizlerinin ilk aşamada faydalı olduğunu da hatırlatıyor.

Eğer stresi yönetimi konusunda adım atmaz, bu konuda destek almazsanız trafikte kalp krizi geçirme olasılığınız çok yüksek!..